ORIENTÁLNÍ KOSTÝMY A EFEKTY

 

Volba barvy a barevný efekt pro orientální kostým


Jaký vliv mají různé barvy orientálních kostýmů? Jaké barvy kostýmu pasuji k té či oné tanečnici? Jak působí barvy kostýmu na naše publikum, jak na nás? Jaké jsou dobré jevištní barvy pro orientální kostým, kterým barvám byste se měli možná vyhnout? Barvy našich orientálních kostýmů mají určitý účinek nejen na veřejnost, ale působí i na nás samé, a toho můžeme cíleně využít. Tento jev, chci na této stránce popsat.

Když jsem se před časem s tímto tématem intenzivně zabývala, byla jsem překvapena, jak nás mohou barvy působit. Od té doby vybírám orientální kostýmy mnohem vědomě, vybírám cíleně pro dané vystoupení, příležitost i mou náladu.
Samozřejmě, že nemá každá tanečnice velkou zásobu orientálních kostýmů. Ale ve chvíli, kdy výběr vašich kostýmů není tak velký, nebo potřebujete nový kostým, měli byste při výběru barvy  zvážit, že populární barva také zvyšuje prodejní hodnotu kostýmu! A kdo stále používá kostým stejné barvy,možná obdrží překvapivé vysvětlení.
 

Jakou barvu kostýmu, pro který typ?


Jistě jste někdy slyšeli o barevné typologii a účincích barev. To je určitě správné, ale v podstatě lze říci, že by se to pro jevištní vystoupení nemělo brát až tak přísně, protože je každá tanečnice při vystoupení vždy silně nalíčená a patřičně upravená.

Já osobně mám tu zkušenost, že barvy, které nosím  v reálném životě nemusí na jevišti vypadat zrovna dobře. Naopak zase barvy, které byste V normálním životě  nikdy nenosily, na pódiu vypadají velmi nádherné! Zvážit musíte také, že osvětlení změní barvu kostýmu.

Takže bychom to s těmi doporučenými barvami neměly brát tak přísně, protože je vždy lepší použít barvu, která sice není tak ideální ale v které se cítíme na jevišti dobře, než barvu, která je sice  ideální a my nemáme dobrý pocit což se může projevit ve vystoupení. A v neposlední řadě ovlivňují barvy kostýmu také naši emocionální rovnováhu - odpovídající rady, které můžete najít uvedeny v jednotlivých barev.

Nakonec je třeba uvést, že barva kostýmu by měla pasovat k danému tanci. Například šaty pivoňkové barvy při Melaya-Leff choreografii zdůrazňuje radostnou náladu. Nicméně, k dramatickému  tanci se šavlí by tato barva byla nevhodná.

.
Přeji vám hodně zábavy při vybírání barev


Mila el Kral

MILA EL KRAL® 

Email: dance @ milaelkral.cz